مزیت کولر آبی و سیستم های تبخیری نسبت به سیستم های تراکمی مانند کولرگازی و داکت اسپلیت ها

English
ژانویه 26, 2017
مزیت کولر در راستای جلوگیری از ورود ریزگرد
جولای 26, 2017


مزیت کولر آبی و سیستم های تبخیری نسبت به سیستم های تراکمی مانند کولرگازی و داکت اسپلیت ها در خصوص تامین هوای تازه داخل واحد های مسکونی

یکی از نیاز های اساسی در واحد های آپارتمانی مسکونی ورود هوای تازه تمییز از محیط بیرون جهت تنفس سالم و تامین اکسیژن مورد نیاز افراد می باشد.

در فضاهای سر بسته به علت عدم تبادل هوای داخل آپارتمان با فضای بیرون و از طرفی آلوده بودن هوای شهر های بزرگ که باعث شده اکثر پنجره ها بسته باشند و امکان ورود هوای تازه به داخل آپارتمان محدود باشد، در اکثر جداول مهندسی مربوط به طراحی تهویه مطبوع و مراجع معتبر در صدی از هوادهی بایست از هوای تازه تمییز تامین گردد.

متاسفانه امروزه در کشور عزیزمان ایران برای سیستم های داکت اسپلیت، اسپلیت، چیلر و امثال آنها اجرا شده درصد تامین هوای تازه صفر می باشد. به عبارت دیگر در طراحی کانال ها و سیستم تهویه مطبوع هوادهی از صد در صد هوای برگشتی فضای داخلی  استفاده می شود که خلاف استاندارد های روز دنیا می باشد.

اما در سیستم های تهویه مطبوع که سیستم سرمایشی آنها از نوع تبخیری می باشد الزاماً هوادهی از طریق هوای تازه انجام می شود ضمن اینکه تا حدودی گرد و غبار هوا در بدو ورود شسته شده و حذف می گردد، به عنوان مثال در سیستم ایرواشر تا 98% آلاینده های موجود در هوا شسته و فیلتر می شود.

در سیستم های تبخیری مانند کولر آبی و ایرواشر ها بخاطر ماهیت استفاده از 100% هوای تازه در فرآیند سرمایش آدیاباتیک هوای تازه تصفیه شده همیشه وارد فضای داخل آپارتمان می شود.

لازم به توضیح است که بالاترین سطح تصفیه هوا شستن هوا می باشد که در این فرآیند کل آلودگی و ذرات معلق از هوا شسته شده و هوای 100% پاک و پاکیزه وارد فضای داخل آپارتمان یا فضای مسکونی می گردد.